• 71
 • 45
 • 221 810
 • 62 287

Vrh perlou

Motto: …a nyní odcházím, neb cítím, že rodí se ve mně věci velmi mocné, jež nechci aby uzřely oči profanního davu. Jaroslav Hašek v hospodě, okolo r. 1910, při odchodu na toaletu – zapsáno Z. M. Kudějem (Ve dvou se to lépe táhne).

Nuže, cítím jakousi povinnost vhodit do davu několik perel, bo dav si to žádá a tápe. Jak mnohé z Vás dle nezaměnitelného stylu a keců již naznaly, Báša a Yanek jest jedna osoba a je to děsnej hajzl, kterej bohužel udělal zásadní chybu: slíbil Báře web. A jak řekli, tak udělali. Tento web je tedy výsledkem oné dohody a já se teď dopustím několika technikálií, dotazů a komentářů.
Jako první bych chtěl utnout jakékoliv diskuze o barvách webu v souvislosti se mnou. Taky se mi to nelíbí. Jenže to neni můj web a nenadělám nic. Bára to žádá, Bára to potřebuje, Bára to musí mít. Pokud Vás to utěší, trpím víc než vy, jsa obdařen přirozeným barvocitem. Naštěstí nemám suicidní sklony a tak jsem přežil. Ostatní zpracování jde za mnou a nestíhá.

Dále je nutno poznamenat, že tento web NENÍ blog.cz a NENÍ tak spravován. Jeho jádrem je samostatná instance poslední verze WordPressu a volně dostupná šablona, přestavěná tak, že mít rodiče, nepoznají ji ani po hlase. To znamená, že web vyžaduje určité… znalosti, které Bára zatím nemá, nicméně se učí rychle a někdy v červenci, okolo roku 2037, bude vymalováno. Do té doby mi Vaše náměty na zpracování stránek můžete psát na info@cubinec.cz nebo yanek@kurtizany.net. Ne snad, že bych něco udělal, ale budete mít lepší pocit a vo vo vo tom to je. Výše psané tedy znamená, že je zde pro Báru větší svoboda, není zde reklama, je to ale vykoupeno nutností zpracovávat některé věci tak, aby se co nejméně zatěžoval hostingový server a zároveň byly k dispozici ekvivalentní možnosti k bývalému blogu. K tomu si přičtěte i snahu nebýt jenom komunitním webem, protože komunita je několik návštěvníků recipročně si píšícich komenty ke svým blogům, a já se domnívám, že Bára má co říci a tímto webem jsem se to pokusil dostat k širšímu okruhu čtenářů. Z mého hlediska jde o jedinečný vhled do socioekonomické skupiny, o které jsem toho moc nevěděl a pohled na svět v tomto kontextu je nesmírně osvěžující. Víte jak začíná židovská modlitba? Z hlubokosti volám k Tobě Pane…

Jedna z věcí, která zde není, a jak dále ozřejmim, asi ani nebude, je odběr novinek, tak jak jej znáte. Ano, jistě, bylo by možné nainstalovat newsletter plugin a posledně psané by Vám chodilo až pod nos, a jestli budete řvát dost nahlas, asi to i udělám (vox populi, vox Dei), jenže je to zbytečné. Je zde totiž funkční RSS feeder.

 • Co to je a jak to funguje: Teď předpokládám, že když je pro některé návštěvníky obtížné udělat si v prohlížeči další záložku na nový veb, bude mít takový čtenář (všimněte si: nenapsal jsem čtenářka, dalo mi to práci, ale nenapsal) potíže i zavázat si tkaničky u bot, a dopustím se tedy návodu. RSS je jednoduchý chronologický seznam článků vybraného webu, který se průběžně aktualizuje podle toho, jak vychází nové články. Takovému seznamu se říká RSS kanál a můžete jich sledovat velké množství zároveň. Rychle se tak zorientujete v tom, co který web vydal za články a navštívíte ho až v okamžiku, kdy vás některý z článků zaujme.
 • Co k tomu potřebujete: Potřebujete čtečku, jejíž instalaci a integraci do prohlížeče nabízí výrobce každého z nich, a u některých už je. Na obrázku vidíte nabídku Firefoxu, stačí si vybrat. Tato čtečka Vám samozřejmě poslouží univerzálně a můžete si odebírat RSS z každého webu, který navštěvujete. Na dalším obrázku vidíte takovou čtečku otevřenou. Do ní potom stačí přidat další feed. Kliknete-li v levém sidebaru dole tohoto webu (například) na jednu z položek RSS, objeví se Vám stránka, která Vás nezajímá, ovšem v adresní řádku pak najdete adresu, vypadající takhle, nebo takto. Ten odkaz si zkopírujete a vložíte jej do čtečky pod položkou “Přidat nový RSS kanál”, nebo nějak podobně. Jak, to vidíte na dalším obrázku. Pokud jste registrováni (což doporučuji) doplníte i uživatelské jméno a heslo. A pak stačí kliknout si v prohlížeči na ikonu vpravo nahoře a vybrat si feed. Jak vidíte, celá věc zdaleka nedosahuje obtížnosti již zmíněných tkaniček u bot a pokud řeknete předškolnímu děcku, rádo Vám pomůže.

V nejhorším případě si můžete stáhnout do kompu TeamViewer, nejlépe poslední verzi, a napsat mi, a já Vám to na dálku udělám. Tu čtečku myslím. Toto jsem ochoten udělat jen pro zde registrované, které Bára zároveň zahrnula do zajímavých odkazů. Samozřejmě, že si přitom z Vašeho kompu stáhnu i Vaše hambaté fotky a budu se nad nimi pak doma ukájet.

Okrajově jsem se dotkl další věci. Totiž registrace. Na Blog.cz jste ji nepotřebovali, neb jste měli registrován vlastní web a registrace jsou společné. Zde to sice není nutné, ale je zde chat a je zde možnost po dohodě s Bárou, získat status spolupracovníka a sem tam zde utrousit několik vhodně zvolených slůvek. Říká se tomu “ublognout si”. Navíc zde pro registrované časem bude i možnost vkládat do komentářů obrázky a podobně.

Tak. To by bylo asi tak vše, odcházím Báře vysvětlit, proč jsem na Vás sprostej a nakoupit si chlast na Silvestra a hotovostní flašku na stůl (ty barvy, ty barvy..!).

Veselého Silvestra Vám přeji, a mnoho úspěchů v roce 2018. Zdraví nepřeju. Proč taky. Na Titaniku byli všichni zdraví.

Yanek

 

16 Responses to Vrh perlou

 • Těm technickým věcem zatím nerozumim, leč předpokládám, že když jsem se ve 47 naučila techniku hemodialýzy, časem zvládnu i tohleto. A k barvě blogu, mě se to líbí 😀

 • Feedly už mi zdejší články hlásí a zatím se ani jednou nesplet; zjevně ani nikoho nediskriminuje, protože hlásí články stejně pokorně, ať už je jejich autorem kdokoli. No a teď jdu hledat nějaké jednoduché video jak na to zavázání tkaniček. V nejhorším případě to jistí sucháč :-).

 • A když to budete chtít bez čtečky, tak existuje Bloglovin a návod na něj najdete na mém blogu. 😉

  • To je poměrně riziková aplikace. Pokud se to nenastaví optimálně, spamboti přes to rozesílají nevyžádané info. A jinak, jedna z těch čteček má v sobě něco podobnýho integrovaného. Otázkou zůstává, proč volit nouzová řešení, když existují “čistá”?

   • Právě proto v tom článku řeším správné nastavení, aby nic takového nechodilo. Čtečky nejsou mezi blogery rozšířené, vlastně za 2 roky, co bloguju, nikoho s čtečkou kromě Čerfa neznám (na rozdíl od Bloglovin).

 • To si raději udělám tu záložku…:-) ale já obvykle vlezu k Barušce na blog a odtamtud sem na tento blog:-)

  • Taky běhám ze zálkožek 🙂 Od toho jsou, ne? 🙂

   • Kouzlo té čtečky spočívá v tom, že do ní narvete všechny zdroje, a abyste věděla co je kde nového, stačí se pak podívat na jedno místo. Netřeba kontrolovat všechny blogy popořadě.

    • No, popravdě, já si otvírám jen ty blogy, na který mám zrovna chuť 🙂

     • Ono Vás to nenutí otevírat je. Jen to oznamuje, že je tam něco nového a dává k tomu první 2 řádky. Až povedeme další online spolupráci, já Vám to předvedu. Používat to nemusíte.

 • Tak jste si, koukám, všici hezky pokecali, takže se k Vám připojím. S měsíčním odstupem neb jsem furt doufala, že nějaký to “přihlásit se k odběru” tu nějak jednoduše najdu. Neb tkaničky si zavázat umím, i když už to sem tam vypadá, že jsem padla na úroveň “rozeznává jedlé předměty od nejedlých”…
  Takže – protože si léta buduji imidž lemry líné – se nepropůjčím k tomu, že bych se starala sama. Ozvu se na nějakou tu adresu, kde se mi slibuje, že se to za mne udělá( vypočítavě to dělám kvůli hambatým fotkám, v mých 62 letech na ně nikdo nekouká).
  Prozatím díky a uvidíme.

  • Ony jsou v zásadě tři důvody, proč sem nedávat newsletter. Jednak je to další plugin a víc pluginů rozhodně neznamená víc wordpress, ale spíše víc průser, a jednak ti, co chtějí zasílat novinky tak svou leností zatěžují systém (a zpomalují), zatímco u RSS feederu si zatěžují svým zájmem svůj systém. Ten třetí důvod je v tom, že když je něco zadarmo, nejste klient, jste zboží, a takto se chová v podstatě každý bezplatný plugin. Bára je v tomhle taková divná. Nějak jí připadá lepší, ty prachy vrážet do dětí, než do placenejch verzí pluginů.
   To nepochopim.
   Takže si ze stránky https://www.teamviewer.com/cs/?pid=google.tv_exact.s.cs&gclid=CjwKCAiA78XTBRBiEiwAGv7EKv9qKjJQVD-qBpoBSrLaYzYDmkXyDKV9yN2vwyrpVtFUavZmoUVb0hoC-iEQAvD_BwE
   stáhněte teamviewer a napište, až ho budete mít. NEINSTALOVAT, pro tento postup se jen spouští.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *