• 350
 • 105
 • 221 258
 • 62 078

Volba

Kam přijdu, tam se volí. Lidi poslední dobou nemají jiné téma. Jsou schopni se hádat do krve a já bych byla šťastná, kdyby hájili svého kandidáta.
Ale ono ne.
Většinou slyším, že volí kandidáta A, protože kandidát B je todlencto, dělá támhlencto a myslí si kdovíco.
A nebo volí kandidáta B, protože kandidát A si myslí tohle, dělá tamto a vůbec je tentononc.
Jo, říkala jsem si, že mám kolem sebe holt lidi, kteří tomu prdlajs rozumí, fakt, špatná sociální skupina.
Ty stejné lidi mám na fb, takže vidím jejich příspěvky.
Jenže podobné příspěvky vidím i od jiných lidí. Ať už dělníků od pásu, nebo vysokoškoláků.
A to stejné čtu ve většině článků.
Jak já bych chtěla slyšet: “Volím A, protože je takovej a dělá tohle a bude prospěšnej.”
Popřípadě: “Volím B, protože…” to stejný, samozřejmě.

Tohle není volba prezidenta, lidičky.
Tohle je volba menšího zla.
Nejsem si jistá, jestli jsme způsobilí si toho prezidenta volit sami. Jestli jsou kandidáti dobře vybraní. Jestli vlastně někde je to dobro, když my volíme menší zlo.
A ano, i já volím zlo, které mi přijde menší. Jenže taky vidím, že to není dobře.
Ale zdržuju se toho, abych na druhého kandidáta kydala špínu. Lidi, kolik já přečetla špinících článků.
To je nový způsob vedení kampaně? Pošpiníme tohodle, aby tenhle vypadal lepší?
Kdybych měla všechnu tu špínu, co se na oba kandidáty vyhrabala, brát jako fakt, pak jsme v hnoji. Těžce ve sračkách.

A já nechci.
Já chci žít v zemi, která má prezidenta, který je to dobro a ne to menší zlo…
To mám ale smůlu, co?

14 Responses to Volba

 • Já volila Fischera, protože mi je sympatický, podle profesního životopisu mi přišlo, že se na to hodí, přišlo mi, že se umí vyjadřovat, prostě by se mi jako prezident líbil:-)

  ale ten se do druhého kola nedostal, ale to mi nevadí, protože já váhala mezi ním a Drahošem a toho budu volit protože se mi líbí, co říká, jak říká, dovedu si ho představit jako naši hlavu státu

  no jo a špína se samozřejmě hledat bude a kydat taky

  tady je obecně problém že lidi neumí argumentovat, někdy si myslím, že ani neví, proč jdou danou osobu volit..

 • Beru to pragmaticky: Volím-li ze dvou variant manželku, a přitom žádnou mít nemusím, je méně špatná volba pitomost. Volím-li podobným způsobem prezidenta, kterého budu mít tak jako tak, je i negativní volba odpovídající situaci :-).

 • Ono je dobré koukat na celek – totiž i na chyby protikandidáta. A je dobré umět je vypíchnout. Ale také nechápu lidi, kteří to používají jako jeidný argument pro svou volbo. A bytostně nesnáším argument “Volím Drahoše, protože vypadá líp než Zeman”. Tak sakra je to volba České miss? 😀

  Teď ve druhém kole už to taky vidím jen jako volbu menšího zla. A ani mě nemrzí, že nebudu mít příležitost se k volbám dostat.
  Já bych hrozně chtěla v zemi nějaký radikální velký převrat, který by opravdu znamenal nějaký posun. Znamenal by, že si země tsojí za svým a mohl by být velkým politickým tématem, který by sjednotil lid, ať už pro nebo proti. Nicméně mám pocit, že se zatím plácáme na míst. Ze strachu.

 • V prvním kole jsem volila Horáčka, protože umí hezky česky, což dokazuje ve svých textech. Anglicky umí zase proto, že nějakou dobu studoval na nějaké americké univerzitě, ale tohle si teď možná pletu. Každopádně debatu v angličtině vyhrál nad ostatními s převahou. Pěknej je, takže by se na něj i dobře koukalo. Názory má ucelené, ví, co chce. Zveřejnil své majetkové přiznání i zprávu o současném zdravotním stavu. Řekl, že když se stane prezidentem, přestane kouřit. O tom, že se nechová jako sráč mě přesvědčilo i to, že ho veřejně podpořila jeho bývalá manželka.
  Zemana nechci, protože se obávám, že těch pět let prostě nepřežije. Drahoše půjdu volit, protože tato země potřebuje změnu. Protože Drahoš má silnou ženu, která za ním stojí a nebojí se jezdit po krajích a dělat jeho kampaň za něj. Líbí se mi i jeho názor, který všichni prekrucuji, a to, že emigranty musíme v první řadě prověřovat, jestli opravdu pomoc potřebují a až pak je sem v případě nutnosti pouštět. Ale že je hlavní řešit problém tam u nich. Oceňuji, že řekl, že prezident nemá nejmenší právo rozhodovat o tom kdy a jestli přijmeme euro. Tudíž si je vědom toho, jaké má pravomoce.
  Ale ať už si každý volí koho chce, Drahoše nebo Zemana, to je mi uplne jedno. Důležité je, aby k těm volbám většina lidí šla. Protože vyhraje ten, koho zvolí většina. A každý kdo kdy dělal na škole nějaký výzkum, tak ví, že čím víc respondentů, tím
  je výsledek objektivnejsi…

 • Snad každej post na týhle stránce (kromě Čerfa) dává za pravdu Churchillovi: nejsilnější argument proti demokracii je pětiminutuvý rozhovor s voličem.

 • Báro, naprosto s tebou souhlasím. Čím blíž k volbám, tím víc špíny. Fb nemám, ono se stačí jen podívat na nějaký článek a pak se kouknout na komentáře pod ním. Té nenávisti je tolik, že stačí přečíst jen pár komentářů a jít pryč. Drahoše jsem volila už v prvním kole a na mém názoru nic nemění. Spíš jsem změnila názor na člověka, který se chová jako současný prezident. Byl sprostý a urážel. Za kamarádstvím, které trvalo několik desetiletí, jsem udělala tlustou čáru.
  Jsme rozdělení na dva tábory a mně je z toho dost smutno.

  • My tady u nás volili taky různě, ale první, co jsem řekla, že naše volba je naše volba a na to, abychom diskutovali o důvodech už je pozdě 🙂
   A tak budou na jaře u ohýnku sedět jak Drahošovi, tak Zemanovi voliči 🙂
   Hezky pospolu. A budem zase nadávat na vládu a zase budem reptat, ale to bychom dělali úplně stejně, i kdyby byl prezident třeba Jiří Bartoška 🙂
   Myslím, že nám žádný prezident nestojí za ty nervy a za hádky. My chcem žít v klidu 🙂

 • No a já v druhém kole nevolila – páč jsem menší zlo nenašla.
  Co si o tom myslím, Vy, Baru, víte – však to mám na blozích…

  Nejvíc mě vadí ty mejnstrýmový žvásty, že je národ rozdělený. Já nemám nejmenším problém zůstat za kámoše s každým, s kým jsem – bez ohledu na to, koho volil.
  Takové ty “příkopy” já fakt nevidím. Nejspíš – byť názorů jsme různých – máme stejné životní zkušenosti a radost z toho, že se máme. Bez ohledu na politické názory.

  • Moje kamarádka říká, že je fuk, kdo bude na hradě, páč máslo pod dvacku stejně nepůjde. No, má pravdu.
   Kdyby byla nějaká možnost, že půjdou dolů nájmy, tak k těm volbám dokopu úplně každýho, ale takhle?
   No, tihle kandidáti nějak nemají tu moc, aby mě znepřátelili s kýmkoliv. Až volil koho chtěl a nebo nevolil…
   Rozdělenej národ? No, možná na chvilku, ale tipla bych, že rozdělený byl ten vzorek populace, který mi stojí maximálně za lítostivý pohled 🙂
   Jako když si chce někdo politikou ničit život…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *