• 167
 • 21
 • 197 403
 • 57 848

Půlhodinka

Tak jsem se včera vykoupala. Moje první letošní venkovní koupání. Vlastně, spíš jen takové brouzdání s občasnou sprchou.
Asi by na tom nebylo nic moc zajímavého, kdybych se brouzdala v bazénku, potoce, malé říčce, velké řece nebo třeba v rybníku.
Ale já se brouzdala v louži.
Hezky do půl lýtek, když jsem stála na chodníku a ke kolenům v silnici. A v silnici jsem stála proto, že jsem dlouhým bambusem propátrávala dno, abych zjistila, kde je ten pitomý ucpaný kanál.
Paní z domu přes ulici aktivně volala policii, technické služby a magistrát.
Auto technických služeb bylo jedno z těch, co mi dopřálo osvěžující sprchu. Sprchu mi dopřálo mnoho aut, protože kus za námi je uzavřená křižovatka a prakticky jediná objízdná trasa je okolo nás.
Většina řidičů se bála, že si nabere pod dveřmi a jezdili proto pomalu a u mělčího kraje. Někteří ovšem měli pocit, že čím rychleji projedou, tím menší jim hrozí nebezpečí a tím pádem se nenamáhali najet na protější chodník a prostě to vzali tou nejhlubší částí s plynem zaraženým v podlaze. Bezkonkurenčně nejrychlejší byla ta dodávka technických…
Asi se báli, že by to museli řešit, kdyby jeli pomaleji.
Bylo by mi to celkem fuk, kdyby mi každé projíždějící auto neposlalo vlnu vody přímo do ložnice a dívčího pokojíčku. Ti pomalí posílali malé vlnky, které se jen líně otřely o zeď, ovšem ti rychlí, ti poslali přívalovou vlnu rovnou do netěsnících oken. Vlnu, co nadzvedává parapet.

Asi čtvrt hodiny po technických službách se přijeli podívat i měštští policisté. Zastavili, nafotili, ale fakt nevím, co na fotkách bude vidět, když fotili s bleskem skrz čelní sklo. Ani se nenamáhali vystoupit.
Za policejního dozoru pak auto technických služeb projelo zpátky, tentokrát přeci jen trochu ukázněněji.

Když se zmírnily přívaly přitékající vody, vypáčila jsem vypůjčeným krumpáčem alespoň jeden ze dvou ucpaných kanálů. Ale na vyndání sběrného koše jsem vážně nestačila. Tlak vody a váha spousty bordelu je na ženskou, byť vyzbrojenou krumpáčem, prostě moc. Ovšem na to má žena chlapa, že?

Přijel se podívat i vyslanec magistrátu. Ten jediný byl natolik slušný, že se ptal, jestli nepotřebujeme pomoct. Asi musel docela koukat, když se do díry po odkrytém kanálu valila voda, těžká mříž ležela o metr dál a před mříží stála jedna žena a pět dětí, tři světlé a dvě opravdu tmavé.
Na druhé straně ulice bylo tmavých dětí mnohem víc. A jen jeden z tmavých chlapců měl ručník. Je to docela změna, před nějakými čtyřmi lety si tmavé děti nosily nafukovací hračky.

Letos voda skoro nestihla prosáknout dovnitř. Na vytírání to opravdu nebylo. Jen jsem párkrát vyždímala hadry na parapetech, ale podlaha se pouze mírně opotila.
Voda nestála tak dlouho, aby z toho byla nějaká větší katastrofa. Jen spousta zábavy pro pár tmavých očí.
Odnesl to dvoreček, na který se nám naplavilo spousta bordelu. A některé hračky, co si děti neuklidily, odplavaly s proudem do potoka. No, třeba se pro příště poučí.
Místo pískoviště nám pár hodin stál na dvorku bazének, ale dneska už je voda pryč a zůstalo jen odporné, smradlavé hnědé bláto.
Ovšem schody a chodníček máme nádherně čisté.

Dnes jsem se dočetla, že u nás napršelo 34 milimetrů za 24 hodin.
Tak nevím. 24 hodin fakt nepršelo, byla to maximálně hodina deště, možná dokonce jen půlhodinka, jen se zdála delší a tipla bych, že to bylo víc, jak tři a půl centimetru.  Vlastně, netipuju to. Koukala jsem do škopíčku, co někdo zapomněl na stole a ten byl skoro plný… Asi to průměrují, či co, na druhé straně města totiž skoro nepršelo…

No, první letošní poplach máme za sebou. Noví sousedé už vědí, do čeho se to přistěhovali, katastrofa byla zažehnána, děti se pobavily, některé umyly, kanály jsou vyčištěné a na další louži si zas pár měsíců počkáme. Pánové z technických služeb oznámili, že se na to byli podívat a na magistrátu už vědí, že si poradíme sami.
Takže to zas můžem na nějaký ten týden uzavřít.

8 Responses to Půlhodinka

 • Mají péči! Ale kde je jaká POMOC? Když jsi stála nad otevřeným kanálem naznali, že už se to lepší, a ani botky nesmočili, co kdyby jim voda vtekla do autíčka? Kocourkov! Nechce se mi věřit, že se to pořád opakuje a magistrát je v klidu. Však jim to dejte znát o volbách!
  A dnes už vám nezapršelo? U nás včera i dnes, zahradnicky. Ale za léta přívalů jsme na to na Vysočině zvyklí. Akorát že už kolik roků za sebou řešíme spíš neustálé sucho. Dnes jsou ale všechny sudy a venkovní nádoby na vodu plné, horní i dolní vody se spojily a příroda pije. Letos výjimečně ani nepomrzlo, vypadá to na hodně dobrý ovocný rok. Přeji ti klidné dny i noci v umytém dvorečku 🙂

  • Kitty, oni měli dost práce o kus dál.
   Ovšem problém je v tom, že čištění kanálů má přijít PŘED deštěm a ne až potom. Jsme v dolíku, takže by to vážně chtělo aspoň jednou za dva měsíce.
   Dneska jsem na procházce koukala, že jsou ucpané všechny kanály v okruhu půl kilometru. I na nich je souvislá vrstva bordelu…
   Jediné vyčištěné jsou ty naše dva 🙂
   A ano, dneska taky pršelo, ale žádný plavák, přesně ten správný, zalívací deštík.

 • Když jsem byl onehdá v Japonsku, při “mém” tajfunu spadlo na ostrově Šikoku za 24 hodin 60 cm (!) vody. Obávám se, že to by si museli magistrátníci pro návštěvu u vás vzít na pomoc Nautilus.

  • Jůůů, kdyby tady spadlo tolik, spadlo by i stejně suti, protože by popadala víc jak půlka ulice 🙂

 • Co je Báro? Neumíte plavat, či co?

 • Promiň, ale jsou to hajzlíčci. Malé jezírko je jim putna. Musel by to být asi přinejmenším rybník, aby se neco dělo? Děje se to každoročně, tak proč neudělat nějaké čištění preventivně, pak by údržba nestála majlant. Ách jo, nemáš to jefnoduché….

  • Zrovna dneska jsem říkala, že se na zítra čekají bouřky, že si asi půjdem vyklepnout kanál dnes, ať to není tak rychle plné…
   Město se o to nepostará, jako vždy…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *