• 86
 • 48
 • 221 825
 • 62 290

Naše hvězda

Tak přišlo léto, prázdniny, hodiny, dny, týdny i měsíce volného času. Co s ním?
A tak se synek rozhodl, že bude léto trávit na brigádách.
A hned první se mu naskytla brigáda snů. A sama od sebe. Už tohle nám mělo být podezřelé…
Zvonil mu mobil v autě. Dotyčný volal za hodinku znova a že prý na něj dostal kontakt od bývalého spolužáka. A že technické zázemí u natáčení. A možná komparz.
Sem tam si popojet půjčenou dodávkou, tuhle něco vyložit, támhle naložit, dovézt a na chvilku třeba i skočit před kameru… Nocovat v hotelu a za pět dnů práce dostat osmičku.

První problém nastal, když synek poprvé skočil do dodávky z půjčovny.
Kluk, který mu dodávku předával, mu neřekl, že ukazatel nádrže nefunguje, takže si synek musel natankovat. Za svý, samozřejmě.
No a pak synek jezdil, tuhle přivezl, támhle odvezl, natankoval, naložil, vyložil, stan postavil (a že to musela být fuška, když jen plachta váží tolik, co synek), pomohl s pojezdem na kameru, oškrábal brambory, tuhle zametl, támhle zle koukl na Pražáka, co mu pod nohy hodil flašku, přestože synek zrovna držel v ruce pytel na odpadky.
Pracoval ve dne, v noci, pracoval pořád. Ono to je hodně kabelů, k natáčení. A hodně věcí…
A když vypadl komparzista, synek zaskočil s tím, že se na nějaký prachy může tohlencto, že má zrovna čas, tak se převleče a stoupne si tam…
Takže dílem náhody a dílem lenosti ostatních má synek za sebou svou první (a zřejmě jedinou) mluvenou roli.

Říkala jsem, že znám spoustu lidí, kteří by pro takovou příležitost vraždili, kteří by platili, aby mohli aspoň chvilku stát na té správné straně kamery. Zvlášť v seriálu pro ČT.
I synek za to platil.
Nejen, že se nedočkal slíbené smlouvy, ale nedočkal se ani slíbené výplaty.
Nedočkal se ani zaplacení té nafty, kterou tankoval za pečlivě ušetřené peníze.
Jsem ráda, že alespoň ubytování v hotelu platila televize a ne ten pán, pro kterého synek pracoval a který mu nabídl tu brigádu snů.

Dodávku měl synek předat dnes odpoledne v Praze. Podle plánu byl už včera doma, dodávku na dvorku… A už věděl, že bude bez výplaty. Smluvu vem čert, pro papír nepracoval, že?
A protože byl vlastně okraden, byl se poradit na policii, jak věc řešit.
No, nijak…
Psal pánovi, že mu došla nafta, nemá na další, protože už takhle tankoval za dvojku a že do Prahy nemůže dojet, tak ať si pán někoho pošle, popřípadě ať fofrem pošle dlužnou mzdu…
A milý pán odepsal, že věc právě předal k řešení policii, že mu synek onu dodávku, plnou materiálu, ukradl…

Já vím, že můj synek je arogantní, nepříjemný, rasistický a ještě nevyzrálý a tak neumí jednat s lidmi, ale zaslaná sms byla velice zdvořilá.
Sama jsem synka nepoznávala.
Najednou to byl vyzrálý mladý muž, plný pokory, uznávající, že natočit i třeba jen reklamu je fuška a že to je práce, kterou nelze závidět.

No, dodávka už by měla být v Praze.
Po další poradě se zdejší policí byla synkovi doporučena nezúčastněná třetí osoba, která má dodávku dopravit na místo určení. Podmínkou byl jen dostatek nafty v nádrži. Za synkovo prachy, samozřejmě.
Řeší to ovšem jen ono obvinění z krádeže, ale neřeší to synkovo nevyplacenou mzdu, ani peníze, které do nafty vložil.

Ale řekněte sami, nestojí to za to?
Synek nebude uvedený v titulkách, ale v seriálu má čtyři slova a ještě natáčení zasponzoroval vším, co měl.

A kdyby tohle náhodou četl někdo, kdo je za tuhle situaci odpovědný, popřípadě někdo, kdo se chová stejně, pak vězte, že ano, tihle mladí, kteří se snaží, jsou z takové situace poučeni.
Ale nenaučí se, že práce šlechtí, že budou silnější, zodpovědnější…
Naučí se, že svět je plný hajzlů a kdo neubližuje ostatním, ten trpí.
Naučí se, že práci je potřeba flákat, protože proč makat, když lidi stejně neplatí. Naučí se, že je lepší se válet, žít z dávek, protože když makaj, někdo se jim tlemí.
Třeba synek se naučil, že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.
Že musí platit, aby mohl pracovat.
Tak nevím, jestli bude tohle léto synek brigádničit…

Jo a nejvíc mě štve, že jsem toho synkova čokla měla na krku úplně zbytečně, že synek mohl být doma a psa si venčit sám.
Že si synek mohl ze svých peněz zaplatit očkování, místo nafty pro nějakýho grázla…

8 Responses to Naše hvězda

 • Mám takovou otázeč. Jen maličkou:
  JSTE BLBÍ? OBA?
  Vy máte plnou ulici nepřizpůsobivejch a nevíte si rady s jednim hajzlem? Ty prachy na tu druhou nádrž jste měli dát jim, ne?

 • No tak to je síla, tomu se říká chucpa…až takový unterwassermani

  • Je to hloupý, ale vlastně to je ještě v pohodě.
   Podobné věci se stávají denně.
   Dokud to je kluk, žijící u maminky, je to pořád menší problém, než když výplatu nedostane živitel rodiny. A i to se stává.
   Vlastně to tady u nás vidím dost často. 🙁
   Už hodně nájemníků se nám v baráku vystřídalo z podobných důvodů.
   Ať už to bylo oficiálně, se smlouvou, s pomocí právníků a soudů a nebo na černo, kdy chlap nastoupil na čtvletní práci, dřel, makal a odešel s prázdnou.
   V dnešní době to není nic extra divného…

   • V té souvislosti bych posloužil slovy jednoho vymahače dluhů: “Je to až neuvěřitelný, jak jedna mrtvola zvedne platební morálku”

    Btw, jeho metody stojí za zmínku: takhle v Praze kdysi jeden Holanďan dlužil 380 tisíc dolarů. No, na náměstí Republiky, za bílého dne, ho obstoupily 4 opice – pátá to z odstupu točila, aby bylo jasné, že na něj nikdo nesáhl – a slušně ho požádaly, aby byl tak laskav a vrátil je. Von se jim vysmál, přišel domů, odemkl svých šest bezpečnostních zámků, a našel přestavěnej nábytek. Za tři dny byly peníze zpátky, na čemž měla zřejmě lví podíl představa, jak fízlům vysvětluje, že ten nábytek byl předtím jinak.

 • A proto by člověk nikdy neměl začít pracovat bez podepsání smlouvy (kterou pečlivě prostuduje). A to i když je to brigáda. Protože pak opravdu nemůže dělat nic a nemá se jak odvolat. Tak snad by si z toho syn mohl vzít tohle poučení.

 • Pochopila jsem to dobře, že začal pracovat bez smlouvy…?
  To je teda vážně truhlík. Druhorozený začal na té své skvělé brigádě taky bez smlouvy, byla jsem dost hysterická a to neměl žádné svoje výdaje. Ale zase se znal s klukama, kteří tu práci taky dělali a prachy dostávali v pohodě.
  Nakonec je všechno v pořádku, je v ranci chlapec, a fakt za nic. Jenže, jak říkám, to je výhoda velkýho města, tady je to s prací jednoduchý.

 • Nelituj ho a vytahej ho radši za uši, že pracoval bez smlouvy. Nejen že dobrovolně riskoval nevyplacenou mzdu, ale ještě by byla všechna zodpovědnost ohledně auta na něm, kdyby se cokoliv stalo..a mohl by si za to sám.. Taky se mi to kdysi stalo, dostala jsem od rodičů co proto a od té doby bez podpisu ani ránu 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *