• 355
 • 103
 • 249 161
 • 70 510

Konflikt

Představte si krásnou a hektickou sobotu.
Sobotu, kdy jedna partaj řeže dřevo, druhá poklízí na zahrádce a třetí chystá dětskou narozeninovou párty. Venkovní…
Představte si misky s bramborovými lupínky, dětské šampáňo na stole, hned vedle kelímků s pivem a petky s benzínem.
Dekorativní světélka, zatím zhasnutá, ovšem na svých místech, vedle zaseknuté sekery a odloženého krytu na řetěz motorovky.
Představte si dvě štěňata a jednoho odrostlejšího jezevčíka uprostřed tlupy dětí.
A představte si maličký domeček na konci dvorka, domeček opečovávaný a s láskou a zoufalstvím udržovaný.
A pak si představte neidentifikovatelné rány. Rány nesouvisející se dřevem, s hráběmi na listí a už vůbec ne s vynášejícím se dortem.
Předstvte si, jak se pátrá po původu. Představte si čtyři tmavé dětičky, každé dítko v ruce veliký šutr, otloukající omítku opečovávaného domečku, zákeřně z druhé strany.
No a když už jsme u představ, představte si i padesátikilovou paní v nejlepších letech, jak pronásleduje onu tlupu. A metrákového Roma pod vlivem alkoholu a vzteku, jak do téhle paní strká…

Já si to nepředstavovala, já u toho byla.
Agresivní pán mě vylekal natolik, že jsem volala měšťáky.
A pak jsem litovala. Měšťáci u nás byli do tří minut a já děkovala za záchranu. Ještě když vystupovali z auta, agresivní pán mi sliboval ustřelení hlavy, pokud mě jen potká.
Vlastně mě ani nezarazilo, že to kluci měšťácký neslyšeli.
Zarazilo mě až to, když u vyšetřování přišli s tím, že je ten barák stejně podmáčený a na druhé straně opadává sám, tak co má paní za problém, stejně ta omítka jednou spadne. Zarazilo mě, že dva ze tří měšťáků byli agresivní k nám a naopak se velice zklidnili při rozhovoru s agresorem.
Zarazilo mě, že měšťáci neslyšeli ani další vyhrožování smrtí. Vlastně nám ještě řekli, že jsme se spletly, že pán si něco brumlal, ale rozhodně nevyhrožoval.
Ani jsem se neobtěžovala s tím, abych jim pustila nahrávku. Nejsem blbá, když mám v ruce telefon, nebojím se ho použít.

Co mě potěšilo, to byl rozhovor s asistentem prevence kriminality.
Ten nám poradil, jak jednat v kterých případech, promluvil i s agresivním pánem, vysvětlil mu, jaká jsou rizika agresivního chování, například vyhoštění.
Nám asistent poradil podání trestního oznámení a rovněž další a další volání policie.
Raději státní, pokud s městskou nemáme dobré zkušenosti.

Sdělil nám, že děláme chybu. Že máme hlásit každý šutr, který přiletí na náš dvoreček, na naše auto a že nemusíme čekat, až přiletí na naše dítě. Prakticky jsme se dozvěděli, že máme hlásit každý bordel, který u nás dopadne z toho správného směru.
Asi jsem byla drzá, když jsem řekla, že policajti ušetří za benzín, když nám to svoje auto rovnou zaparují v průjezdu a že si nedokážem představit, jak voláme policajty i třicetkrát denně. Ukázala jsem mu náš průjezd, plný odpadků, přestože byl tři dny předtím shrabán a vyčištěn.
Moc to nepomohlo, máme prostě volat.

Popravdě, já to neumím.
Když máme před barákem metr vody, protože kdosi nezodpovědně zodpovědný zas nenechal vyčistit kanály, prostě, v rozporu s předpisy a asi i se zákonem, zvednem mříž a kanál si vyčistíme sami, protože je nám proti srsti volat hasiče, kteří můžou být klidně zaneprázdněni jinde.
A já mám volat policajty, protože mi nějaký malý smrádek hodil šutr na auto, zaparkované na dvorku a odštíp kus laku?
Nepoznám který to byl smrádek, nepoznám, který to byl šutr a, popravdě, mezi všemi ďolíčky, vzniklými za dobu zdejšího parkování, nepoznám ani, která díra je čerstvá…

Ale asi volat budu. Budu volat proto, aby bylo dost zápisů. Protože když bude dost zápisů, ti, co nejsou odsud, budou vyhoštěni, ti slušnější dostanou nové bydlení a ostatní budou prostě nějak odsunuti. A pak přijde statik a prohlásí zdejší domy za neobyvatelné a přijde hygienik a řekne to samé.

My tady budem v klidu, já budu konečně psát o něčem jiném, třeba o tom, jak mi kvetou kytky, když je nikdo nekrade a to, že tihle lidé budou dělat bordel někde jinde, mi už bude jedno…

5 Responses to Konflikt

 • Baru, Vy děláte chybu. Každej agresivní pán někdy potká ještě agresivnějšího pána a špatně dopadne. Jde jen o to, toho ještě agresivnějšího pána najít. Víte například co to je učilištní skinhed? Nebo berserkr? To je vyšší level učilištního skinheda. Většinou má tak 150 kilo, dva metry, kolem bicepsu má to, co vy kolem pasu a dobře se orientuje ve dvou nebo třech bojovejch sportech. K nalezení bejvá jako vyhazovač.
  Vy jste takovej… sociálně interaktivní člověk. Dejte s nim řeč.

  • Když já bych ráda, aby tenhle agresivní pán potkal svého agresivnějšího pána někde jinde, tak nějak mimo…
   Jak se znám, já bych je šla odtrhnout…
   No, nemluvě o tom, že už jsme tady pod kamerami a ti zdejší strážci zákona už se nebudou ptát, jakou rychlostí ten cikán do toho auta naběhl…
   Jo, dřív bývalo líp…

 • Občas se sem kouknu, ale nekomentím. Teď mě to nedá. My jsme měli před léty též problémy se “sousedy”,kdy do obecního domu do 4 bytů přibyl neurčitý počet Romů. Nejdříve děsný kravál, pak krádeže, které jsme řešili s policií,ale bohužel se ukázalo, že v důsledku se nic nezměnilo. Takže jsme usoudili,že dům i s naší krásnou velkou zahradou,která nám poskytovala léta i část obživy prostě prodáme a že život je příliš krátký na to, abychom ho trávili v neustálých nepříjemnostech. Povedlo se, bydlíme v 4 bytovém “okálu” s dvěma velkými lodžiemi,ai 10 km od bývalého bydliště. Z jedné strany se díváme přímo na vrcholky našich kopců, kam to máme pár km, a z druhé strany na naše další pohoří dole v údolí. Jsme zde šťastní a jsme rádi, že jsme se dokázali včas rozhodnout. Pro nás platilo přísloví, Kdo uteče, ten vyhraje. Přeju vám, abyste vaši “bitvu” také vyhráli. 🙂

  • Tady u nás už je to tak nahnutý, že to řeší i média, takže s tím útěkem ještě chvilku počkám 🙂

 • To s těmi měšťáky mi připomnělo “divoká devadesátá”. To tady začali hlídat školy před vykradením, najmě elektroniky, a nikdy nebylo víc vykradených škol (najmě elektroniky), než když to v těch 90. hlídali měšťáci…
  jsem myslela, že tahle doba už fakt pominula.
  Držím palce, aby se to vyřešilo – právně a spravedlivě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *