• 391
 • 115
 • 249 197
 • 70 522

Jak vydělávat

Jo, chce to počáteční kapitál.
Vlastně ne, kecám, tohle člověk zvládne i bez počátečního kapitálu, pokud se octne ve správnou chvíli na správném místě. A pokud zná ty správné lidi.
Jako třeba pan R.U. Zjednodušeně prostě pan U.
Takový pan U. se nějak nachomýtl, když město prodávalo jeden z bytových domů. Tedy, město (i jiná města) jich prodávalo víc, ale zrovna tenhle (a několik dalších) byl obsazen romskými nájemníky a město (koneckonců i ta jiná města) přišlo na to, že ho (ani ty další) nikdo nechce.
Mezi majiteli okolních bytových domů se povídá, že tenhle dům (a ty ostatní) byl prodán za symbolickou cenu.
Čemuž docela věřím, protože ty bezproblémové domy se prodávaly za několik málo stovek tisíc. Tedy za rozhodně víc, než symbolickou cenu.
Přesně se tam povídá, že pan U. koupil svůj bytový dům (a ty další) za symbolickou korunu.

Jednu korunu za dům o dvanácti bytových jednotkách?
Asi by se na tom dalo krásně vydělávat. Já se tedy v těch počtech moc nevyznám, ale pokud jim člověk šoupne nějaké rozumné nájemné a třeba jen polovičku z výdělku vrátí do baráku ve formě nějakých oprav, pak si i z jednoho domu může pohodlně žít…
Natož z několika.
No, a jak je vidno, zas tak velký kapitál potřeba není.
Ovšem na pořádný výdělek to tedy nechce kapitál, ale žaludek.
Pořádného výdělku člověk dosáhne tak, že dům koupí, obsadí takovými nájemníky, kterým bude fuk, že barák je v dezolátním stavu, nasadí jim pořádné nájemné a zpátky nevrazí ani korunu. Takhle to povede nějakých dvacet let s tím, že obsazenou má minimálně polovinu bytů. Sem tam provede nějakou droboučkou opravu, jako je například vsazení nových vchodových dveří, když ty staré nájemníci zpopelnili.
Když se toho chytí média, pak má najednou člověk možnost dalšího krásného přivýdělku a na férovku reportérovi může sdělit, že je šlechtic (jako to udělal pan U.) a rozhovory poskytuje pouze za maličký poplateček ve výši čtyřiceti tisíc.
A média se toho zaručeně chytí, protože koho by nezajímalo, že v takových domech platí lidé desítku nájemného za byt o třiceti metrech čtverečných a s hajzlem na chodbě. Společným, samozřejmě. A na to nájemné jim velice velkoryse připlácí stát.

Když to shrnu, stát nasype panu U. do kapsy dobrých osmdesát táců měsíčně, takže skoro mega ročně. Ano, něco z toho pan U. odvede zpátky na daních. Tedy, možná, nevím, jak to je s tím daněním sociálního bydlení, ale v konečném součtu je to asi úplně fuk. Na druhou stranu, tím, že vyměnil vchodové dveře splnil jakousi základní podmínku o zpětné investici do sociálního bydlení a mohl si tak vyinkasovat dotaci kolem osmi mega.
POZOR! Jen na jednom ze svých domů.
A těchto domů má samozřejmě mnohem víc, protože lidi, co by o něco takového měli zájem, na podobný provoz neměli žaludek.

Jenže ouha, domy pana U. se soustavným nepečováním pomalu rozpadají a devastování hůře přizpůsobitelných nájemníků domu taky neprospívá, okolí je zaneřáděné, lidé se bouří, vznikají vyloučené lokality. V takových lokalitách lidé bydlet nechtějí, takže majitelé okolních domů zkouší svoje domy prodat, což se podaří jedině hluboko pod cenou a hádejte, kdo je ochotný takový dům koupit, že…
Město už má vlastně taky dost všech možných stížností, média, co se do toho vložila pak zastupitelům na just nedopřejí klidný spánek a, jupí, pan U. na tom může zase skvěle vydělat.
Protože jakým způsobem může město tuhle situaci vyřešit, když už vyzkoušelo všechno?
Jedině odkoupením nemovitosti, které už se dům ani říkat nedá.

A opět jdou mezi majiteli okolních domů řeči a tentokrát o tom, že milý pan U. pod deset mega nepůjde.
Takže jestli to dobře chápu, město prodalo bytový dům za JEDNU korunu (jo, vím, je to drb, ale velice pravděpodobný a i kdyby ne, i kdyby to bylo půl mega, v konečných počtech to je pořád pakatel), nechalo pana U. nahrabat skoro třicet mega (ono se to možná vyšplhalo výš, něco jsou kauce a to jsem ještě nezmínila, že v některých domech, i v tomhle konkrétním, neteče voda, protože pan U. vybrané peníze jaksi zapomněl předat vodárnám) a pak to ještě za deset mega koupí zpět?
Nebo jsem někde něco pochopila špatně?

Opravdu to v naší zemi funguje takhle? Nějací zákonodárci se prostě spolehli na to, že lidi nemaj na prasárny žaludek a tak je zapomněli zahrnout do zákonů?
Na pana U. a jemu podobné totiž žádný zákon nefunguje. Neexistuje.

A pokud ano, tak na to ještě žádný soud nepřišel. Ba, ani na ministerstvu na to ještě nepřišli…

12 Responses to Jak vydělávat

 • To vypadá na opravdového šlechtice ducha. Musím se poohlédnout po nějaké možnosti poskytnout tak dva tři rozhovory měsíčně, abych se uživil :-).

 • S nesmyslností mnoha zákonů jsem se za posledních 25 let potkala mockrát…a většinou s tím nejde nic udělat.

  • Ovšem tohle je docela velký nesmysl…
   Stát si nějak špatně spočítal, že prodej domů do takových rukou je hodně prodělečný…

 • Haha. To jsi teda objevila Ameriku.;-) Tenhle byznys se sociálním bydlením tady jede ve velkém už nejméně dvacet let. A takových pánů, jako je tenhle pan U, jsou u nás mraky. A vlastní stovky takových baráků, zejména v severních Čechách a na severní Moravě. Všichni o tom vědí, včetně politiků a příslušných úředníků. A příčina, proč s tím nikdo nic nedělá, ta je naprosto jednoduchá. Všem přímo zúčastněným to totiž vyhovuje. Uživatelům těch bytů to vyhovuje, protože to stát za ně zaplatí a oni se nemusejí o nic starat. Státu to vyhovuje, protože jen zaplatí a nemusí se taky o nic starat. A majitelům těch domů to taky vyhovuje, protože shrábnou prachy od státu a taky se nemusejí o nic starat. Je to prostě takové dobře fungující skoro perpetuum mobile. A nikoho z těch tří zúčastněných skupin vůbec netrápí, že to vlastně zaplatíme my všichni ostatní. Protože nikdo z těch tří pro ty prachy nemusel ani hnout prstem. Stát to jen z pozice své moci sebere nám a přepošle to dál.
  A pokud by s tím chtěl někdo něco dělat, tak bude okamžitě nařčen z rasismu, xenofobie a bůhví ještě čeho. Vzpomeň si co se dělo, když kdysi Čunek ve Vsetíně vystěhoval Romy z vybydleného a totálně zdevastovaného baráku a nastěhoval je do luxusních bytových buněk s tekoucí vodou, elektrikou a topením. Rok se tím zabývala celá republika.
  Proto do toho nikdo nechce jít. Nikdo prostě nechce píchnout do vosího hnízda, jelikož by se to okamžitě obrátilo proti němu. On ten Čunek totiž chtěl, aby si ti uživatelé nových buněk platili aspoň elektriku a vodu. Což se jim pochopitelně nechtělo, protože v tom vybydleným baráku to měli všechno zadarmo. Tak z chudáka Čunka udělali rasistu a xenofoba.
  A ještě jen tak naokraj, ty bytové buňky ve Vsetíně jsou jakousi obdobou v Americe tak populárních “mobilheimů”, ve kterých bydlí okolo 15 % obyvatel USA.

  • Tak já vím, jak to funguje, copak o to, jen mi nikdy nedošlo, jak daleko to může zajít. Nedošla mi ta bezmoc úředníků, města…
   Já v tom bydlím, s panem U. mám spory tak sedmkrát do roka, protože jeho domy jsou kolem nás, beru bezmoc nás, obyčejných nájemníků v sousedství, celkem jsem schopná pochopit i bezmoc majitelů v sousedství, ale že je bezmocný zákon, to je prostě moc…

 • Chytrost nejsou žádné čáry… A hloupost nakonec také ne..

 • No snad by se to už mělo zlepšit, stát nedá příspěvek na bydlení v některých případech (nějak jsem nepochopila v kterých a jak bude prověřovat, ale já to už radši nesleduji…pro klid vlastní duše), ale tím nejspíš postihne ty bydlící = půjdou pod most, než ty pronajímající…

  • Ono to bude jinak. Stát dá příspěvek na bydlení, ale nedá doplatek na bydlení. A většinou je ten příspěvek ve výši dvou třetin nájmu.
   Taky by mohl odpadnout doplatek v hmotné nouzi.
   Takže ano, tito lidé přijdou o polovinu peněz na dávkách.
   Tedy, tito lidé nepřijdou o nic, ono se to týká jen nově příchozích. Ti, kterým už doplatek běží, si budou dávek vesele užívat dál…
   Nevím, jak to funguje tam u Vás, ale tady je postižený zónou pouze jeden dům, což nikoho netrápí, páč před Vánoci vyhořel a moc lidí už tam stejně nechce bydlet.

 • no, pěkná hajzlovinka od pana U….

  • S panem U. je to ještě horší, ale vzhledem k tomu, že mu policie v souvislosti s pedofilií nic nedokázala, nemůžu to napsat, abych nebyla stíhána pro pomluvu. 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *