• 73
 • 45
 • 221 812
 • 62 287

Hrady z písku

Děláme chyby. Já vím. Já třeba moc sleduju okolí a pak se divím. Většinou se divím dost nahlas a jsem pak rodinou napomínán, kdo že má ty výrazy poslouchat. Ve snaze zmenšit kolaterální škody (nádobí) a nebýt za hovado jsem tedy zkusil sledovat jen informační zdroje, které mi konvenují, ale musel jsem toho nechat, páč to bylo ještě horší. Ostatně, už staré rčení praví, že noviny nasírají nasrané a uklidňují klidné. Pokud tedy chci vidět psaný text, který mi nezpůsobí další mrtvici, nechám si jej doporučit na jiném webu, který mne vyloženě neuráží. Anebo si jej musím napsat sám.

Pravda, dochází při tom k omylům. Například jsem narazil na Ostrov Janiky, což je nejspíš místní pobočka Sputniku. Na jednu stranu se tam najdou zajímavé texty (ale nesmí se týkat Ruska), třeba Dveře ve zdi, na druhou stranu si do toho soudruzi nenechají moc kecat. Takto jsem pod bukolickými obrázky ze šťastného života v Rusku padesátých let pronesl, že fotograf musel být minimálně stejná svině jako ten, co mu to přikázal, bo musel vědět, co dělá, a už to bylo. Zajímavé bylo, že se při pokusu o ban dostali přes dvě proxy, což znamená, že návštěvníky trasují v reálném čase. Zvláštní byl i jistý Vodník, Čechoholanďan, který je socialista a neví to, a na vlastním příkladu dokazuje, že nikdo nevymyslí příšernější tyranii než pět liberálů při práci na ideálu naprosté svobody.

Nechal jsem si tak doporučit od jednoho ze zajímavých autorů i další weby. Třeba Lumenn. Na první pohled pro mne naprosto nedůvěryhodný, protože anorekticky vyhlížející EMO romantičky ve vysokejch botách až nahoru zavázanejch, ještě ke všemu se zlatým písmem na černém pozadí, nikdy nebyly moje sklenička koňaku, nicméně jsem se začetl, a nebýt pokročilého věku (máloco mne překvapí), snad bych i užasl. Autorka nejen že myslí, ale ještě ke všemu myslí kriticky a její názory mají ke sluníčkářům, rekrutujícím nové duše právě v této kategorii, opravdu hodně daleko. No nic, měl bych si dát bacha, než se dopustím stejného faux pas jako jistý Voltaire, který v reakci na slyšené, pronesl směrem k panovníkovi: „Sire, ta báseň je Vás hodna“. Ovšem i zde je nutno být opatrný. Autorka má inteligenci – a nepřehlédnutelnou, kritické uvažování také, ale chybí jí ty zkušenosti. Celé texty tak jsou prodchnuty pocitem, že za vše může studená válka, tedy vlastně Rusáci.

Pro takové mám zvláštní zprávu. Žádná studená válka nebyla. Resp. byla, ale válkou – o jakékoliv teplotě – bych ji určitě nenazval. Ten stav věci posloužil dvěma cílům. Jednak od sebe oddělil masy, tím západu dodal potřebnou opozici (proti které bylo lze bojovat, aby ohně nevyhasly) a levicovým intelektuálům (na západě jiní nejsou) ideál, o kterém každý věděl… nic a nemohl si tedy nic ověřit. Pak také způsobil nevídaný rozkvět zahraničního obchodu a vojenskoprůmyslových komplexů. Vzpomeňme na ono známé, přátelské škorpení Sovětů s Číňany a bude jasněji. Nebo se začít zajímat o to, na jaké že to plutonium jede většina západních elektráren. To už bychom rovnou mohli tvrdit, že za to může vestfálský mír a byli bychom o hodně blíž pravdě.

A teď, teď půjde (taky) vo prachy. Už od dětství jsme krmeni v učebnicích tvrzeními o tom, jak že to vlastě vznikla ropa a že tutově dojde. Jednou jsem to počítal a vyšlo mi, že už sedmkrát jsme měli začít vyrábět šlapací auta a thoriové reaktory. Teorie o fosilním původu ropy je, co se pamatuji, chápána jako evangelium a katastrofické teorie se jen množí. Začíná s nimi však být jeden takový problém. Ropa ne a ne dojít. Ba co hůře (lépe?), stále jsou objevována nová naleziště. U pobřeží Brazílie, v podél Velké příkopové propadliny (Kenya – minimálně deset miliard barelů). Třeba pole Svedrup v Severním moři. Léta se tvrdí, že budou brzy vyčerpána. No a 2012 tam bylo objeveno další nové naleziště, dtto Shetlandské ostrovy. Začíná se uvažovat o novém boomu ropy v Severním moři.  Anadarko Petroleum objevila plynová pole u Madagaskaru. V Austrálii, v pánvi Arckaringa bylo objeveno 233 miliard barelů. Na té ovšem zase sedí pološílený ekolog s hubou plnou zájmů té rozvinuté komunity křováků. Asi myslí vrhač oštěpů a to, že stihla vybít všechna zvířata větší než klokan. Ale je to nová Saudská Arábie! Téměř všude, kde provádějí ropné společnosti zkušební vrty, ropu nebo zemní plyn nacházejí – od Dárfuru, přes Čad po Kamerun, Guineu, dokonce i v Mali. A to jsme ještě nezačali s uhlovodíky vázanými v břidlicích, kterých bude tolik, jako výše jmenovaného dohromady, a jsou všude.

Po druhé Válce, když byly prověřovány všechny možné teorie o vzniku ropy, ke svému údivu se zjistilo, že vědecké tvrzení tohoto typu neexistuje. Existuje pouze tvrzení jakéhosi ruského vědce z konce 19. století, které jako vítaný argument přijaly velké společnost na západě a vládám se docela šiknul jako důvod k vyššímu zdanění. Však znáte ty kydy o investici do naší budoucnosti. Pokud by tedy ropa vznikla oním procesem z mrtvého biologického materiálu (viděli jste tu rovnici? Oživlé přání otcem myšlenky), kde by se vzala v hloubkách přes 10 kilometrů? Naproti tomu jsou úspěšné experimenty, které opakovaně demonstrovaly abiotickou syntézu uhlovodíků za podmínek, odpovídajících těm, které panují ve velkých hloubkách – kolem 200 kilometrů. Kde by se tam mrtví dinosauři a přesličky vzali? Akumulace ropy je zřejmě přirozeným procesem ztráty plynů z oblastí blízko jádra. Zde tedy máte krom jiného i důvod zavilého odporu ekologistů proti frackingu. Ale k tomu dojdeme.

Nuže, můžeme si zkusit dávat výše uvedené dohromady a doplnit to nějakými zajímavostmi. Už od roku 2000 staví Katar flotilu velkokapacitních tankerů na dopravu stlačeného plynu. Tyto lodě měly původně přepravovat plyn z vrtů v perském zálivu přes Hormuzský průplav, Bab-al-Mandab a Suez do Středozemního moře a pak dále do USA. Jenže to bylo v dobách, kdy USA braly krásné (a necelé) 2 miliony barelů ropy, a tedy se vyplatil rozdíl 50% mezi výrobní a prodejní cenou. Jó, starý zlatý časy. Cena za barel ropy je dnes na polovině, a přesto do Států jde jen 0,4mil barelů ročně. Státy OPEC se zřejmě domnívaly, že tato cena jednak přiláká klienty a jednak vyžene frackovací firmy z nalezišť. To ovšem bylo do doby, než si zmíněné lodě pronajaly Spojené státy a začaly svůj plyn prodávat, například do Británie (prvně v roce 2010). Není náhodou, že se v Evropě současně vyrojilo spousta „neziskovek“ protestujících proti frackingu v neposkvrněné (kromě tanků, houfnic, trosek letadel a mrtvol) přírodě východní Ukrajiny. Tomu se říká dvě mouchy jednou ranou. Jednak zabráníte zbytečné těžbě nějakých evropských šmudlů a jednak zkusíte odříznout Rusko od zákazníků. Bohužel, právě na tohle ale čekala Čína, která ovšem nemá žádný důvod k obchodům s Rusy za petrodolary. Takže zase vedle. No nic.

Plyn jde stlačit, ropa ne. Co teď?  Podívejte se na mapu. Co je mezi SA, Emiráty, Katarem a Ománem? No přece Izrael (do něj se nikdo montovat nebude), Irák, Jordánsko a… BINGO! Sýrie. Krááásnej plac na položení trubek, no ne? Pak přes Turecko, Řecko (to v současných problémech podepíše i hromadnou sebevraždu), nebo po dně do Libye, do Tripolisu a dál, kam je libo. Teď mi napadlo… neslyšel já jsem někde ty jména těch států? Už vím! Arabské Jaro. Že mne to nenapadlo hned! Jenže problém byl tak trochu v tom, že z pohledu muslimů Assad není muslim. Je to aláfita, sektář, kacíř… A v zemi není žádnej bordel. Stejně, jako nebyl v Libyi za Kaddáfího. S tím bylo třeba něco udělat. A tak přišla Arabská jara, a když to nestačilo tak DAEŠ. Uprchlickou vlnu stačilo jen podpíchnout. Nic jiného čmoudi nedělají radši než nic. Uprchlíci se postarají o to, aby Evropa měla svých starostí dost, a zase bude u Saudů na umělé ostrovy a klimatizované sjezdovky, a věže, a auta…

Nic z toho by se samozřejmě nestalo, kdyby USA neměly „svoje zájmy“. A zájmem USA je v první řadě petrodolar, tedy FED a ve druhé Izrael, takže taky židi. Musíme si uvědomit, že Američané nevnímají Evropu jako my, jako shluk národních států. Američané ji vnímají jako konkurenci. Utvrzuje je v tom například sborové odmítání smlouvy TIPP a podobné reakce, které však, pokud by zůstaly v kompetencích Bruselu, tak už si všichni holíme hlavy a natíráme je lubrikačním gelem. Petrodolar, jak řekl svého času Henry Kissinger, je náboženství, které vyžaduje pevnou víru. A tak se jí snaží udržet. Víra v unipolární svět však skončila onou ukázkovou salvou šestadvaceti raket z floty v Kaspickém moři. Není náhodou, že CSG Theodore Roosevelt (Carrier strike group – tedy operační svaz postavený kolem letadlové lodi) ve středozemním moři stáhl ocas a plul radši dráždit Číňany. Jak to tak vypadá, tak dostřel onoho zbraňového systému není vysmívaných 300km nebo pesimistických 600. S přesností na 3 metry dokázal zasáhnout cíle na vzdálenost 1500km, jeho skutečný dostřel tedy bude někde mezi 2500 a 4000km. Docela rád bych věděl, kolik amerických generálů museli hospitalizovat a kolik analytiků přišlo o práci. Skoro jako kdyby si Rusové zapamatovali lekci z humanitárního bombardování a řekli si, že tohle příště už ne. V podstatě teď dokážou ovlivnit americkou vojenskou přítomnost ve všech mořích, co u nich mají břehy a ve Středozemním moři, a to aniž by museli vytáhnout paty z vlastních výsostných vod. Námořnictvo USA už není schopno ohrozit Euroasii jako celek, a dokonce snad USA budou muset začít dodržovat i smlouvy. Bipolární svět se vrátil. Pámbu za něj zaplať. 25 let měli Američané na hraní celý svět a začali se na něm chovat jako kdysi Sověti v té svojí zadrátované části.

Pak tu máme otázku, kdo je v Uprchlické krizi ten špatný a ten dobrý. Já už jsem několikrát napsal, že nenajdete na světě tak šílený systém, děj nebo zřízení, aby někomu (skupině, vrstvě, osobám) nebyl ku pro spěchu. Pro ně je tedy dobrý, na rozdíl od toho zbytku, pro které je špatný. Tím se celý systém jednoduší z nejasného DOBRO a ZLO na přijatelné MY a ONI a věc je poměrně jasná. Krom toho… Viděli jste někdy uprchlíka? Já jsem před nějakými roky strávil 2,5 roku v Pákistánu, v Sýrii, Libyi, Libanonu a vím, jak uprchlík vypadá. Rozhodně nemá v jedné ruce Ipad, ve druhé Ifon, na sobě bundu za 160 dolarů a 100000 dolarů za kus na cestu.

Co se evropských vlád týká, Hanlonova břitva tvrdí, že nemáme hledat zlý úmysl tam, kde je dostatečným vysvětlením hloupost. O zbytku platí, buď že:

 • do toho nemají co kecat (Češi, Slováci…)
 • někdo na ně něco ví (Merkelová)
 • Jsou ve vleku (Frantíci)
 • Ti, co nikoho nezajímají

Obětí je zde jednoznačné bílé (a heterosexuální) obyvatelstvo, které tu srandu platí. Uprchlíci oběti nejsou. Jsou nástroj a jsou s tím srozuměni. Zbytek, tedy převaděči, konvičkovci, okamůrovci a podobní, jsou jen symptom a žádnému sociologovi není třeba vysvětlovat, že ve vlhku rostou houby, stejně jako to, že neexistuje žádná xenofobie.

Z výše uvedeného je patrné, že dělat rychlé závěry na základě informací, které můžeme mít s tak velkým okruhem zájmů, je krajně nezdravé.

Yanek

3 Responses to Hrady z písku

 • to musí být složitý život neustále se “bát”, že dostaneš mrtvici po přečtení textu, který sis nenapsal sám:-)

  Mrtvici z informačních zdrojů, psaných textů nedostávám…spíš mě vždycky udivují diskuze pod jednotlivými články…lidé prostě neumí diskutovat, argumentovat..

  a navíc jsem asi paranoidní ale vždycky když nám něco servírují média si říkám bůh ví jak to doopravdy je, věřím, že spoustu informací se k nám nedostane a myslím si, že ideální by bylo si všechno na vlastní oči ověřit a pak si udělat názor ale to je jaksi nereálné

  • Ono jako základ vlastně postačí jediné. Stačí si mimo mainstream, kdekoliv, ověřit, cože nám to ČT vlastně neříká. A to budete zírat. Jen tak z poslední doby:
   – Projev polského presidenta
   – Všechny projevy Viktora Orbána
   – Skutečný stav slovenské ekonomuky ve vztahu k Euru
   – Co v podstatě znamená Dublin IV
   – Tichá příprava institutu Národního spravce pro firmy na které “naši klekli”
   – To, že v podstatě každý zajišťovací příkaz napadený soudně stát prohrál a bude se odškodňovat
   – a další a další.
   Co se týká míst, kde tyto informace hledat, postačí pornobuzerantův seznam proruských webů. Třeba Parlamentní listy (pozor: je to platforma, najdete tam i komouše), Pravý prostor, AeroNet (sám Satan vlastnoručně), Dfens-cz.com, Kechlibar.net, Tereza Spencerová na LL (nejinformovanější komentáře ke střednímu východu, co vůbec lze najít), Gatestone institut, mladej Klaus…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *