• 55
 • 17
 • 303 543
 • 86 487

Dárek k Vánocům

Tak za sebou máme Mikuláše.
Tvořila jsem masky, pro celou trojici, všechno během týdne a prakticky z domácích zdrojů. Asi nejvíc jsem pyšná na rohy a vlastně i na toho Mikuláše. Čepice domácí výroby je dokonalá. A ta mikulášská pláštěnka, co obvykle slouží jako sousedčin sexy župánek, byla naprosto perfektní.
Malá andělka se taky povedla, jen škoda, že ji všechny děti znají. Anděla fakt asi nedovedu udělat k nepoznání.
Ovšem po týdnu tvoření mám doma naprostou katastrofu.
Tuhle zlatou barvu, támhle třpytky, odstřižky, vatelín, černou barvu, červenou barvu, podkladové papíry, kus řetězu… Prostě od všeho něco, protože prostě nebyl čas.
Ale fakt to stálo za to.
Čert byl nejlepší, nikdo ho nepoznal. Mikuláše poznaly děti až po hlase, jen tu andělku znaly. No a co… Stejně to pro ně byl skvělý zážitek.
Ale týden opravdu intenzivní přípravy a po půl hodině hotovo…
To je jako ty Vánoce.
Člověk nakupuje dárky od srpna, poslední měsíc uklízí, zdobí a peče, poslední dva dny tráví u plotny a pak je během půl hodiny po večeři a za další půlhodinu i po dárkách.
Ale stojí to za to.
Ono už to tak v životě chodí. Svíčkovou taky vařím dva dny, aby se během půl hodinky sežrala.
Je to na chvilku, ale vzpomínky, ty zůstanou.
Náš barák se bude ještě dlouho bavit tím, jak Mikuláš zakopával o svůj hábit, zvlášť na schodech, jak čertovi padaly rohy a jak se andělka málem přerazila na podpatcích.
A s těmi Vánocemi je to stejné.
Ještě dlouho člověk cítí tu sladkost vanilkových rohlíčků a sem tam si vzpomene na linecké třené. A na pupek plný bramborového salátu.
A ty dárky…
Jako když jsem se v březnu nořila do bublinkové lázně, obklopená vánoční vůní, úplně jsem před sebou viděla ten stromeček a tu radost v očích mé rodiny, protože mi ta pěna do vany fakt moc voní.
Letos budu mít oči rozzářené já.
Protože dostanu ten nejbáječnější dárek.
Dostanu knížku. Já teda dostávám knížky prakticky každé Vánoce a bez ohledu na množství je mám taky do Silvestra přečtené.
Tuhle budu mít přečtenou hned.
Bojím se, že ji budu muset rozbalovat až nakonec, jinak ji přečtu dřív, než ostatní stihnou rozbalit dárky.
Tuhle knížku jsem si vybrala, na tu jsem čekala a velice masochisticky si ji i sama zabalím, hned jak přijde, aniž bych se do ní podívala.
Ta knížka mi přijde známá a přece trošku jiná.
Je to Cholerikova knížka. Je to Zápisník cholerika a já se prostě vážně moc těším.
Dokonce budu tak disciplinovaná, že neotevřu ani tu, co budu dávat své úžasné tchyňce a ani tu, co povezu tátovi.
Já si tu radost chci totiž užít naplno.
Mail o tom, že to všechno vyšlo, že je hotová, mi přišel k svátku.
Dokonalé načasování, že?
Takže já se teď jdu těšit na Ježíška. Opravdově a pořádně.

12 Responses to Dárek k Vánocům

 • Krásné mikulášské zážitky, věřím, že jste si to doopravdy užili a budete na to dlouho vzpomínat. Letos jsem se rozhodl, že se Vánoce prostě obejdou bez dárků i bez speciální atmosféry.Když může být olympijský rok bez olympiády, proč bych nemohl mít Vánoce bez Vánoc? 🙂

  • Já zjišťuju, že mi po víc, než roce, fungují antidepresiva a nějak se vlastně stresuju mnohem míň, než jiné roky. 🙂
   Skoro to vypadá na ty vánoce bez Vánoc. 🙂

 • Ta knížka Zápisník cholerika – původně jsem si myslela, že to bude něco ve stylu Destrukčního deník – jako tuhle stránky pokrč, tuhle škaredě počmárej, tuto zuřivě roztrhej… , ale po gůglení jsem moudřejší – může to být fajn čtenivo 🙂

  • Já si ho zamilovala už na blog.cz, takže když přišel s tím, že vyjde knižně, musím ji mít. 🙂
   U jeho hystorek se těžce zalykám smíchy a moje fantazie mi uvedené situace ještě dobarvuje. 🙂

   • Baruško, knížku od “cholerika” už mám pár dní doma. A hned tři – dvě jsem už darovala jako vánoční dárek a jednu si čtu. Je dobře, že se podařilo, aby se narodila. Budu mít památku a dál budu sledovat jeho blog ☺

 • “Svíčkovou taky vařím dva dny, aby se během půl hodinky sežrala.” – Svatá pravda, takový je život, panáčku…

  • Je to hrozný, ale že mi zůstanou vzpomínky, to mi došlo až letos. A každý rok si říkám, jestli ty nervy za to stojí. A jo, stojí.

 • Těším se s tebou, knižní dárek je vždycky príma. Asi je to ta knížka, co jsme si ji předplatili, aby mohla vyjít? Tak taky čekám mejla a těším se. U nás doma budou vánoce bez Vánoc jako každý rok. Stačí nám už, že jsme relativně zdraví a máme se konečně rádi. A našla si nás a naši labradorku Terezku jedna členka širší rodiny, přijedou k nám na skok v sobotu, budeme spolu venku, abychom si nepřenesli Covid. A stihla jsem pedikúru a včera holičku, to nám stačí do Silvestra.
  Přeji ti příjemné těšení se na knížku, třeba ji taky budu mít do Vánoc doma a budu mít dárek ☺ ♥

  • Tak já už mám knížky doma. Pořád statečně odolávám a nečtu. 🙂 Ono stejně není pořádně kdy. A večer už na to vlastně ani nemám sílu. I teď se jdu zahrabat do pelíšku. 🙂

 • Baru, Zápisnik cholerika už mám taky doma. Ale nemám ji jako dárek pod stromeček. Rozbalila jsem ji a nachystla na čtení. Jenže jsem chytla covida a kniha zatím čeká. Taky se na ni těším. Ale musí být nálada.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *