• 372
  • 109
  • 249 178
  • 70 516

Čisté ulice

Pořád nechápu, jak to funguje.
Sem tam se mi stane, že někde vidím ceduli o zákazu stání od někdy do někdy, z důvodu technického čištění silnic. Tohle ještě chápu…
Je mi naprosto jasné, že metařské auto se nedostane na celou vozovku v případě, že tam bude nějaký kretén překážet. Takže taky chápu, že přijede odtahovka a auto odtáhne. Protože to by jeden nevěřil, ale nějaký kretén se snad vždycky najde.
Takže když jsem tuhle zalévala kytky v okně do ulice, naprosto jasně jsem chápala, proč tam stojí odtahovka a dohaduje se s nějakým pánem.
Moc dobře jsem slyšela hučení metacího auta…
Je fakt, že jsem si žádných cedulí nevšimla, ale to není tak podstatné, neboť jsem neřidič. Tak prostě značky nevnímám.
Květiny jsem zalila a dál mi to bylo fuk.
Auto se k nám dostalo asi za půl hodiny, tak nějak jsem zaregistrovala, že jede okolo a říkala jsem si, že to je za posledních deset let poprvé, co se čističi probojovali až k chodníku před naším domem.

No a pak už to nechápu.
Když jsem totiž později vylezla ven, zjistila jsem, že ten zaneřáděný vršek ulice, tam u nepřizpůsobivých, je plný aut a že se ulicí táhne krásná a zřetelná čára, jak metařské auto objíždělo všechny ty odložené vraky.
Při chodníku tak zametlo nějakých devět metrů. A zrovna před naším oknem.
Asi bych se mohla radovat, ale ouha, přijde déšť a všechny odpadky zase spláchne k nám.
Rozbitá cédéčka, kelímky od jogurtů, nakousaná jablka, střepy, papírky (no, papírky možná ne, ono dost fouká, ty už máme nalítané na dvorečku), použité plenky a kondomy a dámské hygienické potřeby… A kdovíco ještě, nějak nemám sílu si to prohlížet…

Takže ne, nejsem tak nevšímavá. Tady u nás v ulici žádná cedule o technickém čištění nestála a já ještě pořád nechápu, proč to jinde jde a tady u nás ani náhodou. Tady ta cedule nestála snad ještě nikdy…
Já neřeknu, kdybychom byli zastrčení někde na absolutním okraji města, kdyby kolem nás nebylo příliš mnoho civilizace, kdyby sem lidská noha takřka nevkročila, tak ať si tu ten bordel třeba udržují.
Ale my bydlíme kilometr od centra, půl kilometru od výpadovky a jsme na hlavní trase k jedné z nejdůležitějších turistických atrakcí našeho města.
Na dohled máme školu, školku, poštu…

Takže jo, když se člověk pořádně rozhlédne, celkem chápe, proč jsme vyloučená lokalita.
My jednotlivci už si zametáme jen před vlastním prahem a před tím, co je dál, jen přivíráme oči.
Zařadili nás do vyloučené lokality. Nebo líp, podařilo se jim nám tady tu vyloučenou lokalitu vybudovat a zdařile udržovat ve vyloučeném stavu.

Nedivím se taxikářům, že lidem z naší ulice staví nahoře na hlavní. Nedivím se saniťákům, že nezajíždí do dvorečků a blokují dopravu uprostřed silnice (jo, tuhle saniťák říkal, že je nebaví pořád měnit kola, protože při každém výjezdu, při kterém zajeli do dvorka, ke vchodu, píchnou) a vlastně se nedivím ani policajtům, že tudy sice projedou při kontrole, ale nijak zvlášť neřeší.
Pro tuhle ulici nemají pravomoce. Tahle ulice má zvláštní pravidla. Taková vyloučená…

Možná, že se metaři taky bojí, aby nepíchli…

7 Responses to Čisté ulice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *