Nejnovější komentáře
 • 85
 • 46
 • 252 799
 • 71 614

Černá kulička

Byly doby, kdy jsem se plácala od ničeho k ničemu, tak nějak jakože v pohodě, jen dovnitř nikdo neviděl.
Navenek jasná pohodářka, trochu splachovací, bordelářka, flink, ale vždycky připravená každého podpořit, na každého se usmát.
Dokázala jsem bavit celé okolí, ať už rozvláčnými historkami nebo jen suchou a krátkou poznámkou. Sluníčko.
Vlastně ani ti nejbližší nevěděli, že za tímhle vším mým světlem je tma. Taková ta největší tma, co bývá pod svícnem.
Tak nějak jsem dokázala tu tmu vzít, smotat ji do malé černé kuličky a na tu kuličku pak nabalovat světlejší a světlejší vlákna, až z ní byla zářící a jiskřící koule. A tohle všechno se dělo samo. Prostě taková jsem bývala.
Pak se to jednou zlomilo. Až moc. Kolem mě se to začalo hroutit. Lidi, který mi nebyli nejbližší, ale přesto byli v mém okolí, se nějak cukli a bylo to. Tak moc jsem se snažila všechno vyřešit, usmířit, rozveselit, povolit všechno, co tady bylo až přitažené za vlasy, tak moc jsem se snažila, aby bylo všechno aspoň jako dřív, případně ještě lepší, až ta koule vybouchla.
Světlá vlákna se ztratila, rozlétla ve větru a všude byla tma.
Dokázala jsem jenom brečet. Každý nádech mě bolel. Tak nějak jsem byla jako ve snu. Zlém snu.
Vlastně si z toho dne moc nepamatuju. Třeba jak jsem se dostala k doktorce a kdo mi vyzvedl prášky. Asi jsem taky volala do práce. Kdo ví?
Pak bylo docela dlouho tmavé období. I to jsem byla já.
Jenže po měsících je z tmavého období období šedé. Není černá tma, kterou bych ukoulela do kuličky a obalila. Je prostě šedo. Nevtíravá šedá, která nikoho neuráží, ale ani nehřeje.
Šedá, která nepotřebuje balit do jiskřiček. Protože zas taková tma to není.
Tak vlastně nevím, jestli mi antidepresiva pomohla…
Bordelářka jsem pořád. A zatímco dřív jsem s tím nedokázala nic udělat, protože depka, ale stejně mě to štvalo, teď s tím taky nic neudělám, protože už mě to neštve. Flink budu asi celý život, netrápí mě, že jsem toho v životě moc nedokázala. A splachovací jsem zase o chlup víc… A míň jsem pohodářka.
Z mého pohledu mi antidepresiva vzala život. Ten můj. Trošku černý, ale pořád jásavý. Antidepresiva mi vzala moji podstatu. Tu, co dokáže udělat z prdu kuličku a tou cvrnkat, až vyhraje celý důlek.
I když to taky není tak úplně pravda.
Antidepresiva mi vzala bogerku. Už nepotřebuju terapii psaním, jsem utlumená.
Nepotřebuju se vypsat, nepotřebuju se vykecat, nepotřebuju nic balit do ničeho.
Dýchám. A dýchám bez bolesti. Dělám všechno a přesto nedělám nic. Jsem poloviční. Uvnitř, navenek jsem pořád nadváhová. A je mi to fuk. Všechno mi je tak nějak fuk.
Čekám na ránu. Nějaká přijde. Bude to bolet, ale nakopne mě to. Někam. Dopředu, dozadu, kdo ví…
Snažím se.
Na chodbě jsem zrušila květnový věnec a tak nějak tam naflákala podzim. Umyla jsem půlku jednoho okna. A venku zasázela jarní cibulky.
Venku začíná tmavé období. Takže třeba trochu rozkvetu, třeba mě to nakopne.
Světlo svíček, barvy listí… Třeba tu šedou prozářím.
Podzimní věnce dělám ráda a ty zimní ještě raději. Oblékám truhlíky do zimního hávu, aby mi nezmrzly cibulky modřenců.
Jen nevím, jak to bude dál s psaním.
Nevím, nakolik budu mít potřebu vypsat se z emocí, se kterými si nedokážu poradit sama. Nevím, jestli ty emoce přijdou.
Strach, vztek, radost, smutek, štěstí…

9 Responses to Černá kulička

 • A já tak nějak pořád nevím, co je “lepší”… Jestli šedo napořád… Nebo jestli ty démony, kteří ve dnech, jako je ten dnešní, přijdou, mučí mě a bodají tak hluboko, než se v slzách schoulím někde na zem, prostě občas přežiju… Protože ty světlé chvíle jsou pak o to silnější… Protože z nich čerpám tu sílu, díky které mě ti démoni nedonutí udělat něco nevratného…

  Ale Baruško, neříkej, že jsi toho v životě moc nedokázala. To totiž není pravda. Je to hrozně relativní tvrzení a z mého pohledu jsi dokázala víc, než většina ostatních lidí, které znám…

  • Víluško, k Tvému poslednímu odstavečku: vím, jak to myslíš. Jsem ta, co dává. Takže jo, v životě jsem dala hodně. Jestli jsem tím něco dokázala, nebyl to přímo účel…
   A k tomu začátku komentáře: jde o to, jestli převládne to černé nad tím světlým… Pokud černá převažuje, pak je nějaká pomoc asi vhodná volba.
   Ale zase máme výhodu, co? Pořád říkám, že muchomůrka červená dokáže projasnit den. Prostě jen proto, že je krásná a zářivá a v tom černém životě je nádherným světlým bodem.

 • Netroufám si obě barvy porovnávat, protože jsem si je vždy prohlížel jen zprostředkovaně skrze druhé lidi a to je zkušenost sice někdy dokonce tak blízká, že bližší být nemůže, ale nikoli vlastní. Ale jako člověk i jako fotograf si říkám, že různé stupně šedi mohou dát dohromady o něco lepší obraz než černá od rohu k rohu.

  • Ovšem jako fotograf musíš taky uznat, že nějaký ten kontrast se vždycky hodí. 🙂
   Ale pracuju na tom. Ona i ta světlejší šedá je docela dobrá. 🙂

 • Ha, našla jsem jí, a hned takové černé články? Tak to teda prr! Takhle by to nešlo!

 • Tenhle stav znám. Bohužel. Antidepresíva pomůžou, ale jen na chvíli. Pak to chce nakopnout a pomalu se vracet do života. Klidně si skuhrej, ale taky piš! Sem! A pokud možno často!!! Tohle je pro tebe taky odreagování od reality. Nenabaluj ale přemaluj. Tu černou zlikviduj a přetav na šedou. Baruško, neschovávej se, ukazuj se nám co nejvíc, my tu potřebujeme!!!!§

  • Milá Chudoběnko, nějak mám spíš potřebu se schoulit, než vypovídat. Je to děs, to totiž neznám.
   Každopádně jsem přišla na to, že je tolik věcí, které dokážu napsat, ale absolutně nejsem schopná je povědět. Ale ono to povolí. 🙂

 • Piš. Určitě i s antidepresivy. Mi blog už párkrát zachránil. zdravou hlavu. Je to opravdu terapie.
  Jsem fakt ráda, že jsem na ten Tvůj natrefila (jen mi z nějakého důvodu nejde přidat do oblíbených).

  Antidepresiva mám teď nachystaná 14 dní vedle postele a zatím to vypadá, že to dám bez nich, ale opravdu z velké části díky blogu. Loni sis musela s tím zápalem plic dost užít a toto vše může být důsledek. Ber to jako čas na nádech, antd nemusí být napořád, ale můžou někdy pomoc si odpočinout.
  Mimochodem, brala jsem je v začátku blogování taky a paradoxně mi přišlo, že se mi psalo líp, než když jsem je pak vysadila a uviděla ostré hrany (manžel je dlouhodobě vážně nemocný a mi se mele často vyčerpání).
  Vlastně mi ty různé odstíny šedí už tehdy (ještě před popularitou knihy s podobným názvem) přišly neuvěřitelně barvité 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *