• 45
  • 17
  • 41 067
  • 12 863

Jak vydělávat

Jo, chce to počáteční kapitál.
Vlastně ne, kecám, tohle člověk zvládne i bez počátečního kapitálu, pokud se octne ve správnou chvíli na správném místě. A pokud zná ty správné lidi.
Jako třeba pan R.U. Zjednodušeně prostě pan U.
Takový pan U. se nějak nachomýtl, když město prodávalo jeden z bytových domů. Tedy, město (i jiná města) jich prodávalo víc, ale zrovna tenhle (a několik dalších) byl obsazen romskými nájemníky a město (koneckonců i ta jiná města) přišlo na to, že ho (ani ty další) nikdo nechce.
Mezi majiteli okolních bytových domů se povídá, že tenhle dům (a ty ostatní) byl prodán za symbolickou cenu.
Čemuž docela věřím, protože ty bezproblémové domy se prodávaly za několik málo stovek tisíc. Tedy za rozhodně víc, než symbolickou cenu.
Přesně se tam povídá, že pan U. koupil svůj bytový dům (a ty další) za symbolickou korunu.

Jednu korunu za dům o dvanácti bytových jednotkách?
Asi by se na tom dalo krásně vydělávat. Já se tedy v těch počtech moc nevyznám, ale pokud jim člověk šoupne nějaké rozumné nájemné a třeba jen polovičku z výdělku vrátí do baráku ve formě nějakých oprav, pak si i z jednoho domu může pohodlně žít…
Natož z několika.
No, a jak je vidno, zas tak velký kapitál potřeba není.
Ovšem na pořádný výdělek to tedy nechce kapitál, ale žaludek.
Pořádného výdělku člověk dosáhne tak, že dům koupí, obsadí takovými nájemníky, kterým bude fuk, že barák je v dezolátním stavu, nasadí jim pořádné nájemné a zpátky nevrazí ani korunu. Takhle to povede nějakých dvacet let s tím, že obsazenou má minimálně polovinu bytů. Sem tam provede nějakou droboučkou opravu, jako je například vsazení nových vchodových dveří, když ty staré nájemníci zpopelnili.
Když se toho chytí média, pak má najednou člověk možnost dalšího krásného přivýdělku a na férovku reportérovi může sdělit, že je šlechtic (jako to udělal pan U.) a rozhovory poskytuje pouze za maličký poplateček ve výši čtyřiceti tisíc.
A média se toho zaručeně chytí, protože koho by nezajímalo, že v takových domech platí lidé desítku nájemného za byt o třiceti metrech čtverečných a s hajzlem na chodbě. Společným, samozřejmě. A na to nájemné jim velice velkoryse připlácí stát.

Když to shrnu, stát nasype panu U. do kapsy dobrých osmdesát táců měsíčně, takže skoro mega ročně. Ano, něco z toho pan U. odvede zpátky na daních. Tedy, možná, nevím, jak to je s tím daněním sociálního bydlení, ale v konečném součtu je to asi úplně fuk. Na druhou stranu, tím, že vyměnil vchodové dveře splnil jakousi základní podmínku o zpětné investici do sociálního bydlení a mohl si tak vyinkasovat dotaci kolem osmi mega.
POZOR! Jen na jednom ze svých domů.
A těchto domů má samozřejmě mnohem víc, protože lidi, co by o něco takového měli zájem, na podobný provoz neměli žaludek.

Jenže ouha, domy pana U. se soustavným nepečováním pomalu rozpadají a devastování hůře přizpůsobitelných nájemníků domu taky neprospívá, okolí je zaneřáděné, lidé se bouří, vznikají vyloučené lokality. V takových lokalitách lidé bydlet nechtějí, takže majitelé okolních domů zkouší svoje domy prodat, což se podaří jedině hluboko pod cenou a hádejte, kdo je ochotný takový dům koupit, že…
Město už má vlastně taky dost všech možných stížností, média, co se do toho vložila pak zastupitelům na just nedopřejí klidný spánek a, jupí, pan U. na tom může zase skvěle vydělat.
Protože jakým způsobem může město tuhle situaci vyřešit, když už vyzkoušelo všechno?
Jedině odkoupením nemovitosti, které už se dům ani říkat nedá.

A opět jdou mezi majiteli okolních domů řeči a tentokrát o tom, že milý pan U. pod deset mega nepůjde.
Takže jestli to dobře chápu, město prodalo bytový dům za JEDNU korunu (jo, vím, je to drb, ale velice pravděpodobný a i kdyby ne, i kdyby to bylo půl mega, v konečných počtech to je pořád pakatel), nechalo pana U. nahrabat skoro třicet mega (ono se to možná vyšplhalo výš, něco jsou kauce a to jsem ještě nezmínila, že v některých domech, i v tomhle konkrétním, neteče voda, protože pan U. vybrané peníze jaksi zapomněl předat vodárnám) a pak to ještě za deset mega koupí zpět?
Nebo jsem někde něco pochopila špatně?

Opravdu to v naší zemi funguje takhle? Nějací zákonodárci se prostě spolehli na to, že lidi nemaj na prasárny žaludek a tak je zapomněli zahrnout do zákonů?
Na pana U. a jemu podobné totiž žádný zákon nefunguje. Neexistuje.

A pokud ano, tak na to ještě žádný soud nepřišel. Ba, ani na ministerstvu na to ještě nepřišli…

5 Responses to Jak vydělávat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *